EN LV EE

Vakcinos nuo COVID-19: ką reikia žinoti darbdaviams

Po metus trukusios krizės 2020-ieji pasibaigė reta gera naujiena: JAV, JK ir kitų šalių sveikatos priežiūros sistemos pradėjo platinti vakcinas nuo naujojo koronaviruso (COVID-19). Paskiepijus pirmąsias sveikatos priežiūros darbuotojų ir pažeidžiamiausių ligonių grupes, apsaugos nuo ligos pažadas taip pat teikia vilčių, kad versle ir gyvenime galiausiai galėsime pamiršti COVID-19.

Vakcinos buvo sukurtos rekordiniu greičiu ir leistos naudoti ekstremaliosios padėties sąlygomis. Dabar didžiausias rūpestis – kaip pagaminti pakankamą vakcinų dozių kiekį, jas išplatinti ir paskatinti visuomenę skiepytis. Šis procesas užtruks, todėl daugelis šalių pirmenybę teikia tam tikroms grupėms – tiesiogiai su ligoniais dirbantiems sveikatos priežiūros specialistams ir senoliams, – ir tik vėliau imsis likusių gyventojų skiepijimo.

„Tai bus didžiulis darbas. Nei JAV, nei kitur pasaulyje dar niekada neteko vykdyti skiepijimo tokiu mastu, kilus didžiulei pandemijai, – tvirtina „Aon“ sveikatos priežiūros praktikos vykdomoji direktorė ir pasaulinės COVID-19 darbo grupės viena iš vadovų Gisele Norris. – Tam prireiks milžiniškų koordinavimo pastangų ir, be abejonės, daug komunikuoti. Visuomenėje dėl skiepijimosi tvyro tam tikra baimė, žmonės skeptiškai vertina skiepų veiksmingumą ir saugumą. Jeigu žmonės atsisakys skiepytis, visos pastangos bus veltui.“
Vyriausybei vykdant informavimo kampanijas, darbdaviai gali suvaidinti reikšmingą vaidmenį šviesdami darbuotojus apie vakciną ir skatindami juos skiepytis. Taip jie gali padėti nutraukti pandemiją.


Pradėjus skiepijimą, liko neaiškumų dėl praktinių aspektų, tokių kaip vakcinų gamybos ir platinimo sparta, bei medicininių klausimų, pavyzdžiui, jų suteikiamo imuniteto pobūdis. Be to, dar reikia įtikinti žmones skiepytis.

„Kol kas dar nenustatyta, ar šios vakcinos nuo COVID-19 suteikia vadinamąjį sterilizuojantį imunitetą (jeigu užsikrėstumėte virusu, jaučiami simptomai būtų gerokai silpnesni, tačiau jūs vis tiek galėtumėte jį perduoti), ar ne, – teigia „Aon“ medicinos direktorius Nealas Millsas. – Žmonėms reikia suprasti, kad stebuklų nebūna ir nenutiks taip, kaip panorėsime. Šį klausimą supa daugybė nežinomųjų, tačiau žinome, kad ir padidinus skiepijimo apimtis, toliau reikės plauti rankas, nešioti kaukes, laikytis socialinės distancijos ir vykdyti testavimą, taip siekiant sumažinti viruso plitimą.“

Darbdaviai, kaip patikimas šaltinis, gali prisidėti ir pasidalyti šia informacija su darbuotojais. „Priešingu atveju kliausimės socialine žiniasklaida, kur sklando daug melagingos informacijos“, – tvirtina N. Millsas.

Lyderystė skatinant skiepytis

Darbdaviai taip pat gali imtis iniciatyvos ir skatinti žmones skiepytis, vykdydami informavimo kampanijas.

„Per tokio tipo kampaniją galima pasidalyti faktais apie vakcinų veiksmingumą, o taip pat supažindinti darbuotojus su informacija, ko tikėtis per pirmąsias 24 valandas po skiepo – kokie yra galimi simptomai, pavyzdžiui, peties skausmas, šaltkrėtis, karščiavimas. Taip žmonės įgis pasitikėjimo grįžti antrosios būtinos dozės, nes pirmosios dvi vakcinos, patvirtintos naudoti ekstremaliosios padėties sąlygomis, veiksmingos paskiepijus du kartus, – pasakoja N. Millsas. – Reikėtų rimtai pagalvoti apie kampanijas, kuriose darbdaviai imasi lyderio vaidmens ir palaiko darbuotojus.“

Tokios programos, anot N. Millso, turi ir papildomos naudos, kadangi darbdavys bendruomenėje pasirodo kaip lyderis. Be to, jomis gali būti daromas tiesioginis poveikis vietos ligoninių ir intensyviosios terapijos skyrių pajėgumams.

Dinamiška aplinka

Tikėtina, kad ateinančiais mėnesiais su vakcinomis ir skiepijimu susijusi situacija dažnai kis, todėl darbdaviams reikėtų sekti naujienas apie vakcinų leidimus, prieinamumą ir vietos rekomendacijas. „Aon“ vykdomoji viceprezidentė ir pasaulinės COVID-19 darbo grupės viena iš vadovų Nancy Green teigia, kad toks patarimas itin aktualus tarptautinėms bendrovėms.
„Šalių vyriausybės perka vakcinas nuo COVID-19 per „Operation Warp Speed“ projektą (JAV) ir COVAX priemonę (184 joje dalyvaujančių šalių vardu). Yra šalių, kurios perka vakcinas pagal vyriausybės ir vakcinos kūrėjų ir gamintojų sudarytas dvišales sutartis, – pasakoja N. Green. – Šiose sutartyse numatomi įsipareigoti pristatyti vakcinų dozių kiekiai; šalių vyriausybės kontroliuoja vakcinų platinimą, o daugelyje šalių į šį procesą gali būti papildomai įtrauktos ir galimai jį pagal poreikius koreguoti vietos valdžios ir visuomenės sveikatos įstaigos. Tai reiškia, kad bet kuri tarptautinė įmonė turi suprasti ir sekti vakcinavimo situacijos pokyčius visose šalyse, kuriose ji vykdo veiklą, įskaitant galimus reikalavimus dėl skiepų ir skirtingus atsakomybės aspektus. Daugeliui darbdavių, o ypač tarptautinėms įmonėms tai gali pasirodyti sudėtingas iššūkis.“

„Darbdavio arba įmonės pareiga užtikrinti, kad būtų atidžiai sekama ši be galo greitai kintanti sritis ir su konkrečių vakcinų licencijavimu ir tvirtinimu susiję aspektai“, – pritaria N. Millsas.
Prasidedant vakcinų platinimui, darbdaviams reikėtų iš anksto pagalvoti apie galimus klausimus ir sprendimus, kuriuos reikės priimti. „Pradėkite ruoštis jau dabar, – ragina jis. – Bandykite nuspėti, kada vakcinos jau bus prieinamos, ir pradėkite aiškintis, kas žinoma, kokie yra nežinomieji, – pataria N. Millsas. – Jau dabar pasiruoškite komunikavimo procesus, kad būtumėte pasirengę veikti iškart, kai tik vakcinos taps plačiau prieinamos.“

Daugiau informacijos apie pasiruošimą skiepijimui nuo COVID-19 ieškokite „Aon“ interneto svetainėje tinklalapyje apie COVID-19 įžvalgas ir išteklius („COVID-19 Insights & Resources“), „Aon“ parengtame dokumente apie aspektus, kuriuos reikia įvertinti darbdaviams, bei dažniausiai užduodamus klausimus („Employer Considerations and FAQs“) ir naujausiame pranešime apie vakcinų nuo COVID-19 platinimą („COVID-19 Vaccine Distribution Update“).


PAREIŠKIMAS DĖL ATSAKOMYBĖS. Šis dokumentas pateikiamas kaip informacinis išteklius „Aon“ klientams ir verslo partneriams. Jo tikslas yra pateikti bendrų patarimų apie galimus pavojus, tačiau nesiekiama teikti gydymo konsultacijų arba nagrinėti susirūpinimą keliančius sveikatos klausimus arba su konkrečia rizika susijusias aplinkybes. Šiame dokumente pateikiama bendrojo pobūdžio informacija, o „Aon“ negali būti laikoma atsakinga už pateiktus patarimus. Itin skatiname skaitytojus pasidomėti papildoma patikimų šaltinių, pavyzdžiui, Pasaulio sveikatos organizacijos teikiama saugos, medicinine ir epidemiologine informacija. Draudimo apsaugos klausimai, pavyzdžiui, ar draudimo apsauga galioja, ar į draudimo liudijimą įtraukta apsauga nuo konkrečios rizikos arba aplinkybės, priklauso nuo konkrečių draudimo liudijimų ir sutarčių sąlygų bei atitinkamų draudimo rizikos vertintojų konstatavimų.
Nors šis dokumentas buvo rengtas atidžiai, o jame pateikta informacija gauta iš šaltinių, kuriuos „Aon“ laiko patikimais, „Aon“ negarantuoja, netvirtina ir nedaro jokių pareiškimų dėl pranešimo arba bet kurios jo dalies tikslumo, pakankamumo, išsamumo arba tinkamumo kokiam nors tikslui ir negali prisiimti atsakomybės už juo pasikliovusių asmenų kokiu nors būdu patirtus nuostolius. Šio dokumento gavėjas pats atsako už jo panaudojimą kokiam nors tikslui. Šis dokumentas parengtas naudojantis jo paskelbimo dieną mums prieinama informacija.

Apie Aon Baltic